נקוי הגוף מרעלים

הכינו גופכם לחורף

אנו נמצאים כעת בשלהי הקיץ , עוד מעט סתיו ואחריו חורף ארוך (נקווה) . כפי שידוע לכולם תקופת האביב ותקופת הסתיו , הן התקופות שבהן אנו משתדלים לבצע דטוקסיפיקציה (נקוי רעלים ) על מנת להכין את גופינו לעונה המתקרבת . השיטות לנקות את גופינו הינן רבות ומגוונות . ישנן דרכים שבהם מבצעים נקוי  בן כמה שבועות פעמיים בשנה באביב ובסתיו . ישנן שיטות נוספות קיצוניות יותר לתקופות קצרות יותר . אני אישית מעדיף את השיטה המתמשכת . בשיטה זו אנו מקפידים על מספר כללים לאורך כל השנה .  אנו דואגים לא להעמיס את המערכת ברעלים במהלך היום יום ובצורה זו נמנעים ממחלות הנגרמות מעודף רעלנים כגון סוכרת , יתר לחץ דם , כולסטרול גבוה וכו' . ישנן עשר דרכים לפחות לדאוג לכך (https://www.raanan-organic.co.il/ניקוי_כבד)  . בקצרה אפשר לומר שמקלחת נמרצת הכוללת עסוי , המנעות ממזון מתועש , אכילת מזון אורגני ושתית מיץ לימון חמים , הינם הרגלים שלא מאד קשה לאמץ והתוצאות ממהרות להגיע .

"משוגעי" הבריאות האדוקים ביותר , המקפידים על קלה כחמורה ואינם מתירים לעצמם לסטות מן האמת הבריאותית ,חולים מידי פעם גם הם . מכאן אנו יכולים להבין כי מחלות ובמיוחד מחלות החורף , הינן חלק מן החיים שלנו . אין לנו שליטה מוחלטת על חיינו ובודאי שאנו מושפעים מאירועים שונים , כגון  , מזג אויר , מצב פוליטי (מלחמות , טרור וכו') מצב כלכלי ועוד . כאשר גופנו נחשף לרעלנים שונים כגון אויר מזוהם , מזון מתועש שאינו אורגני , חיידקים , וירוסים , פטריות וכו' ,אנו נעזרים במערכת החיסון . מערכת זו היא אוסף של איברים , תאים ומולקולות הפועלת כל הזמן ומנסה למנוע מגורמים פאתוגניים ,הנמצאים באופן קבוע על גופינו ובתוכו ,להגיע למצב של מחלה אקוטית . עלינו לזכור כי מערכת העיכול למשל , פתוחה לאויר . הפה שלנו הפתוח רוב הזמן , מכניס לגופינו כל הזמן חומרים רעילים  וגורמים פאתוגניים נוספים ,במהלך האכילה והנשימה . מערכת החיסון שלנו בדרכים שונות ,מטפלת בגורמים אלו בעודם קטנים  ואינה מאפשרת להם להתרבות ולהוות סיכון .

כמו שאנו כבר יודעים , כולנו חולים מידי פעם במחלות הנגרמות ע"י חיידקים , וירוסים , ראדיקלים חופשיים , רעלנים שונים ועוד . בחלק מן המקרים הקשים , מערכת החיסון אינה בנויה להתמודדות עם אותו רעלן (לששל הרעלת CO ) . ברוב המצבים הרגילים , אנו נפגעים כתוצאה ממערכת חיסון אשר אינה מתפקדת במצב מייטבי .

תקופת הקייץ הנה הזמן בו הבקטריות והוירוסים ,שבחלקם באים עלינו לכלותינו ,משגשגים . למרות זאת אנו נוטים לחלות פחות . הסיבה היא כי בקייץ אנו מסתובבים באיזורים פתוחים וחמימים . לעומת זאת בחורף אנו סגורים רוב הזמן בחללים סגורים וקרירים , תופעה הגורמת להחלשת מערכת החיסון מחד והגדלת סיכויי ההדבקות ההדדית . למעשה השרדותינו הבריאותית בזמן החורף נגזרת מחוזק מערכת החיסון .

נסקור כעת את הגורמים להחלשות מערכת החיסון ונטפל בהם אחד לאחד .

תזונה – רוב מזונותינו במאה ה-21 מבוססים על מזון מתועש ,אשר פרט לקלוריות , לא נמצא בו הרבה נוטריאנטים . מזוננו בד"כ הינן נטול ויטמינים  , מינרלים , נוגדי חימצון וכו' . הפתרון במקרה זה הינו פשוט . יש לצרוך הרבה ירקות טריים ומבושלים (רצוי ירקות אורגניים) להמנע ממזון מתועש ככל האפשר ולהקפיד על מנת חלבון משמעותית בכל יום . בנוסף רצוי לצרוך מולטי ויטמין/מינראל . חלק מתוספים אלו מכילים גם נוגדי חימצון וצמחי מרפא המנקים את הגף ומחזקים את המערכת .

נקיון הגוף – בגופינו ישנם גורמים מזיקים אשר הגוף מתמודד איתם כל הזמן . תהליך דטוקסיפיקציה יזום ,יפנה חלק מרעלנים אלו וישאיר את מערכת החיסון פנויה לטיפול בפאתוגניים . צריך למעט בצריכת מזונות אלרגניים כגון מוצרי חלב (פרט ליוגורט ולבנה חמוצה) חיטה , סויה וכל מוצר הגורם לנו תחושות לא נעימות לאחר צריכתו הנעימה .

מצב נפשי – בחורף , בגלל חוסר בשמש , קור ורוחות , אנו נוטים להיות במצב רוח קודר אשר מביא איתו מתח עיפות וחוסר שינה . חוסר שינה  וסרס הינם האויבים הקשים ביותר של מערכת החיסון. מומלץ לצרוך כמוסות של אומגה 3  (לא צמחי) אשר בנוסף לכל יתרונותיו , ידוע כמשפר מצב רוח ומסייע בשינה טובה .  בנוסף  צריכה של פוספטידיל- סרין מקל מאד על מצבי סטרס . במידה וקיימת בעיה בהרדמות , ממולץ להשתמש בכמוסות המכילות תמציות של פסיפלורה ומליסה וכן מגנזיום וויטמין B   . כמוסות אלו ניתן לצרוך סמוך לפני השינה  .  אם מתעוררים באמצע הלילה , ניתן לקחת כמוסה נוספת .

דלקתיות – בגופינו קיימים זיהומים כרוניים ,חלקם במערכת העיכול , חלקם במערכת השתן ועוד. זיהומים אלו גורמים לדלקות כרוניות . בנוסף ישנן בגופינו גם דלקות סטריליות ,ללא זיהום חידקי או אחר . דלקות אלו גורמות להצברות של לויקוציטים (בעקר נוטרופילים) המפרישים מתווכי דלקת ואנזימים היוצרים תחושת כאב .אנו רוצים להפנות את משאבי מערכת החיסון לכוון האקוטי ולכן נשתמש במפחיתי דלקת .  אוניה דה גטו(בספרדית – ציפרני חתול ) צמח שמקורו באמזונס והינו הצמח האנטי דלקתי הטוב ביותר כיום . בנוסף , הכורכום במיצוי יבש של 1000 מ"ג הינו תכשיר מופלא במצב של דלקות סטריליות כרוניות .

אם נקפיד על מספר כללים פשוטים נוכל לעבור את החורף הבא עלינו לטובה ללא כל נזק :

להפחית בקפה ,אלכוהול , סוכרים פשוטים, משקאות מוגזים וממותקים . לצרוך הרבה ירקות מבושלים מכל הצבעים . להרבות במצליבים (כרוב , כרובית , ברוקולי ...) להרבות במרקים כתומים .
לשתות הרבה נוזלים .בחורף אנו שותים פחות מאחר ותהליך ההזעה איטי יותר . שתיית נוזלים רבים מסייעת בפינוי רעלים . ניתן לשלב צמחי מרפא כגון מרווה ,זוטא לבנה , לואיזה לימונית ועוד .
פעילות גופנית קבועה מסייעת למערכת החיסון במלחמתה במזהמים . במהלך הפעילות עולה חום הגוף ומונע "התנחלות " של חיידקים ווירוסים בגוף . כמו כן פעילות אינטנסיבית משפרת את זרימת הדם וקליטת החמצן ע"י הרקמות ומשפרת את הפרופיל ההורמונלי .
להפחית במזונות יוצרי ליחה כגון מוצרי חלב .
שימוש בצחי מרפא ידועים . עלי המרווה מקלים על דלקות גרון . שורש האסטרגלוס הינו בשמוש מעל 2000 שנה בסין . לאחרונה הוכח , כי צריכת שורש זה , מגבירה את יצור האיטרפרון בגוף ואת כמות המקרופאגים .
מנוחה טובה עוזרת לכל דבר .
שמחה .

 

חורף חם נעים ובריא .