כורכום

כורכום
הכורכום ידוע במגוון יכולתיו לטובת המין האנושי. אחד מתכונותיו היותר מבטיחות היא הפוטנציאל למניעה וטיפול של מחלת הסרטן . במחקר חדש שמתפרסם בירחון CANCER LETTERS, ישנה נקודת מבט חדשה על הרכיב האנטי סרטני בכורכום – הכורכומין . במחקר נמצא כי כורכומין יכול להכות בשורש הסיבה של התגבשות גידול סרטני .

המחשבה המקובלת לגבי סרטן הייתה עד כה כי תאי סרטן מחדשים את עצמם ושבעצם כל התאים בגידול הנם "שווים" בחשיבותם. מחשבה חדשה המקבלת תנופה רבה כעת היא המסתכלת על תאים הנקראים תאי גזע סרטניים CSC
(CANCER STEM CELLS ) ומציעה כי  "תאי אם" אלו נמצאים בראש ההיררכיה של תאי הסרטן ומניעים את צמיחת הגידול .

שימוש במודל הקונבנציונלי של הסרטן, מוביל לטיפול כרורגי, כימי או קרינתי, אשר מביא לצמצום ניכר של הגידול. יכול להיות כי "תאי האם" (CSC) לא הוסרו לחלוטין. במקרים אלו לא רק שהגידול חוזר, אלא הוא חוזר בעצמה גדולה יותר כי הוא עמיד בפני הטיפול וגורם בסופו של דבר למוות .

במקום זאת מודל ה – CSC  של התפתחות וטיפול, מתמקד רק בחיסול תאי האם ובדרך זו מונע מן הגידול את האפשרות לצמיחה מחדש .

במחקר " טיפול בתאי גזע סרטניים (CSC) בעזרת כורכומין וישומים קליניים", בדקו החוקרים את הדרכים השונות שבהן יכול הכורכומין להשפיע ולעזור בצורה אפקטיבית בטיפול בסוגי סרטן שונים. נמצא כי כורכומין יכול באופן סלקטיבי להרוג תאים סרטניים ובו בזמן לתמוך בתאים בריאים. בכמה מקרים הכורכומין עובד במקביל לכימותרפיה והופך את הטיפול ליעיל יותר ובו בזמן מפחית את תופעות הלואי השליליות. בנוסף נמצא כי הכורכומין משנה את התבטאות של מיקרוRNA  המווסת 33% בערך מהגנים מקודדי חלבון בבני אדם ועובד באופן יעיל לדכוי הווצרות גידול. לבסוף לפי מקור נוסף הכורכומין משפיע באופן ישיר ועקיף  על לפחות 3 דרכים של חידוש עצמי אצל תאי גזע סרטניים.

מחברי המחקר סימו במילים אלו :
כורכומין על צורותיו השונות (אנלוגי או בפורמולצית ננו ) הראה פוטנציאל גדול בדכוי תאי גזע סרטניים בכמה סוגי סרטן, בתרביות תאים ואצל עכברי מעבדה , כולל גליומה, סרטן השד, סרטן המעי הגס, סרטן לבלב, סרטן המח וסרטן הושט. חלק מסוגי הכורכומין הראו יעילות משופרת כנגד תאי אם סרטניים ויכולת גבוהה בדכוי גידולים. סכוי גדול להצלחת הכורכומין בצורותיו השונות גם בסוגים נוספים של תאי אם סרטניים.