אנטיביוטיקה

אנטיביוטיקה – כל מה שרצית (או לא) לדעת
האנטיביוטיקה כיכבה לאחרונה בכל העיתונים ובמהדורות החדשות בטלוויזיה , בארץ ובעולם .ארגון הבריאות העולמי (WHO) הפיץ דו"ח בו מתוארת תופעת העמידות לאנטיביוטיקה, כסיכון עולמי ראשי לבריאות הציבור . לפני שתמצא התשובה לבעיה זו , כדי שהציבור יבין מדוע קיימת האנטיביוטיקה וכיצד היא יכולה להועיל ולהזיק לבריאותינו האישית .

פניצילין- שם המוכר ע"י רוב האנשים , הינו המוצר האנטיביטי הראשון , התגלה בטעות ע"י אלכסנדר פלמינג בשנת 1928 . מאז תחילת שנות ה-30 של המאה הקודמת , הציל הפניצילין ,יחד עם סוגים נוספים , מיליוני בני אדם ממות . האנטיביוטיקה משמשת לטיפול בזיהומים חיידקיים וכן מטפלת במספר טפילים וזיהומים פטרייתים . האנטיביוטיקה פועלת ע"י הרג החיידקים או ע"י פגיעה במערכת הרבייה של החידקים . האנטיביוטיקה נלקחת בד"כ דרך הפה בכמוסות אך במקרים אחרים יכולה להנתן הזריקה או בערוי תוך ורידי .

אנטיביוטיקה מטפלת בחידקים ובמעט פטריות וטפילים . וירוסים אינם מגיבים לאנטיביוטיקה כלל . מתוך חשש לזיהום בקטריאלי העלול להתלוות לזיהום ויראלי , ניתנים לא מעט מירשמים לאנטיביוטיקה , אשר ברובם מיותרים . בגופנו נמצאת מערכת חיסון מאד יעילה ,אשר מטפלת ברוב הזיהומים . בחלק גדול של המקרים מערכת החיסון התגברה על האירוע , עוד לפני שהיבחנו בתסמינים . לעיתים כאשר ישנו זיהום מסיבי , מערכת החיסון זקוקה לעזרה . זה הזמן לשימוש בתרופות  אנטיביוטיות . לרוע המזל נעשה שימוש מרובה ובחלקו גם מיותר בתרופות אלו . עובדה זו גרמה לכך שהרבה תרופות הופכות יותר ויותר לבלתי יעילות .

לפי מידע המגיע מאירגוני הבריאות , קרוב לחצי מן המרשמים הניתנים לאנטיביוטיקה הינם מיותרים.  מחקרים רבים הראו כי לא מעט זיהומים נפוצים , אינם דורשים אנטיביוטיקה ולמרות זאת אנו ממשיכים ליטול אותם . ב"חכמתינו" , לא תמיד נלקחת התרופה עד סיומה לפי הוראות הרופא .גם תופעה זו מביאה ליצירת סופר חיידקים עמידים .

כאשר נעשה שימוש מושכל באנטיביוטיקה , ניתן להציל עשרות אלפי אנשים כל שנה . כמובן שלא ניתן לאסור את השימוש באנטיביוטיקה , זה יגרום למוות ממצבים פשוטים שטופלו בקלות בעבר . לפני המצאת האנטיביוטיקה , תשעה מתוך עשרה ילדים מתו כתוצאה מדלקת חידקית של קרום המוח . השורדים סבלו בד"כ ממגבלות רבות .כיום רק אחד מתוך עשרה ילדים סובל ממוגבלויות או מת כתוצאה של זיהום זה .נכון להיום כ 10 מיליון איש  כל שנה חשופים לזיהומים בקטריאליים העמידים לאנטיביוטיקה . ההערכה היא שכ 10% מהם מתים כל שנה . MRSA , זן של סטפילוקוקוס העמיד למטיצילין ,אחראי על מוות של כ 11,000 בני אדם כל שנה בארה"ב בלבד .

על מנת לנסות ולפתור את הבעיה , מנסה אירגון הבריאות העולמי לגבש מאמץ בין לאומי למניעת שימוש יתר באנטיביוטיקה .בצד המשמח של מאמר זה ניתן לומר שתגלית עכשוית של מולקולה העשויה לעצור התהוות של ביופילם (קבוצה של חיידקים המתפקדים ביחד) , אשר גורם לדלקות כרוניות . בנוסף מספר קבוצות של מדענים עובדות עם בקטריופאג'ים(וירוסים הניזונים מחידקים) כדרך לטפל בזיהומים בקטריאליים ללא אנטיביוטיקה .