בעיות במערכת העיכול

כ.ז. בן 69 הגיע לטיפול עקב בעיות במערכת העיכול .

תשאול

במהלך התשאול התברר כי הוא סובל מלחץ דם גבוה . האיש עדיין מקיים שגרת עבודה יום יומית וכן עוסק בפעילות גופנית קבועה במהלך כל חייו . לאחרונה התגרש ונמצא ביחסי זוגיות חדשים , אשר על פי דבריו אינם מוצלחים .

מעקב/בדיקות

ערכנו מעקב בן - 4 שבועות על רמות הסוכר ורמות לחץ הדם . ממוצע לחץ הדם של כ. היה 96\152 שהינו מוגדר כיתר לחץ דם . ממוצע הסוכר שעתיים אחרי אוכל היה 138 .

אבחנה

על סמך התשאול והמעקב, נקבע כי הוא סובל מהליקובקטר פילורי .

טיפול

לכ. ניתנה דיאטה דלת פחמימות על מנת לטפל במצב טרום הסוכרת שלו . - ניתנו התוספים : כורכום ,שמן אורגנו , פרוביוטיקה ומולטי ויטמין - ניתנו הוראות לביצוע פעילות גופנית . - הומלץ להפרד זמנית מבת הזוג , ע"מ להפחית לחץ נפשי .

תוצאה

לאחר 35 יום של ביצוע ההוראות ובמשך שבוע ימים , נמצא לחץ דם ממוצא 84 \ 136 (האיש בן 69 !!) ורמת הסוכר הממוצעת עומדת על 110 . הרגשות הבחילה שהיו קודם חלפו. הסחרחורות שעליהן דווח בביקור הראשון , פחתו באופן ניכר . חלפו 6 חודשים מהפגישה הראשונה , המדדים נשארו באותו המצב . כ. חזר לבת זוגו ,אחרי חודש .

עודף משקל

ש.ר. בן 58 סבל מעודף משקל , אשר התרכז בעיקר בשומן הבטני .

תשאול

גרוש ללא זוגיות , עובד במשרה הדורשת עבודה סביב השעון ונסיעות תכופות לחו"ל . פעיל מבחינה גופנית בעיקר שחיה . בתשאול הסתבר כי ש. הפחית בימי חייו , מאות קילוגרמים , אלא שאחרי כל ירידה של משקל , שהגיע בעזרת דיאטת רצח קצרה , אשר הביאה את התוצאות המבוקשות , אך בתוך שבועות ספורים , כמו שירדו הקילוגרמים במהירות ללא שליטה , כך הם חזרו בתוספת "בונוס" של כמה קילוגרמים . חשוב לזכור כי שומן בטני , הינו גורם סכון בריאותי מן המדרגה הראשונה .

טיפול

לש. הוצעה דיאטה המכונה צום לסירוגין . למעשה בדיאטה זו הפשוטה לביצוע , אנו מוותרים על ארוחת הבוקר ומתחילים לאכול בשעה 12:00 ומסימים את האכילה בשעה 18:00 . בדרך זו אנו "מניחים" למערכת העיכול לנוח במשך 18 שעות (לפחות 14 שעות של צום) . בנוסף הומלץ לש. , להמנע ממזון מעובד (כולל מסעדות) , להמנע מסוכר וממשקאות ממותקים ובמיוחד אם הם ממותקים בסוכר מלאכותי ,להגביר צריכת פטריות שמפיניון , אספרגוס וחילבה (אפשר גם בצורת נבטים ) על מנת להגביר את יצור הסטוסטרון ע"י הגוף . הומלץ על צריכת כרוב חמוץ תוצרת בית ע"מ לחזק את פלורת המעיים . צום לסירוגין הומלץ , מאחר וניתן לשמור על צורת תזונה זו למשך כל החיים .

תוצאה

לאחר חודש הפחית ש. ממשקלו 3.5 ק"ג ,לאחר 6חודשים הגיע ש. למשקל הרצוי עפ"י דעתו וממשיך עדיין להקפיד על אותה דיאטה . כיום אחרי כשנתיים , שומר ש. על משקלו שאליו הגיע אחרי 6 חודשים מתחילת הטיפול .

סוכרת

ב.ג. בן 64 סבל מסוכרת , אשר היתה מאוזנת ע"י הזרקת אינסולין

תשאול

ב.ג. הזריק 30 יח' אינסולין ,3 פעמים ביום . ב. היה בעל עודף משקל קטן ביותר , כ – 5 ק"ג .נשוי ובעל 4 ילדים בוגרים שאינם גרים בבית . פעיל בחדר כושר מספר פעמים בשבוע . עבודתו כעצמאי דרשה ממנו משאבים גופניים ונפשיים רבים .במהלך התשאול , מצאתי כי , מחלת הסוכרת נבעה מסיבות נפשיות של חוסר שקט ,רגזנות ואי השלמה עם המציאות . ב. הגיע לטיפול , עקב רצונו להחלים ממחלת הסוכרת .

טיפול

הוצעה לא דיאטה קטוגנית . דיאטה זו נועדה בעבר לאנשים הסובלים מהתקפים אפילפסים ובעקר לילדים . בדיאטה זו מופחתת כמעט לאפס כמות הפחמימות ולעומת זאת , צריכת השומן בקלוריות היומיות מגיע עד 70% מסך הקלוריות .נכון לימינו אלו משמשת הדיאטה להורדת ההתנגדות לאינסולין , להורדת משקל ואף למלחמה במחלת הסרטן .

תוצאה

לאחר חודש ימים דווח ב. כי הוריד את רמות האינסולין ל – 12 יח' (במקום 30 ) וכי הפחית ממשקלו כ – 4 ק"ג (לא נשקל רק מעריך) .

כאבים

ת.ע. בן 32 נפגע במהלך שירותו הצבאי בגידי יד שמאל (שירת בתותחנים) וטופל בעבר בזריקות קורטיזון . מידי פעם חזרו הכאבים ואז היה מקבל סידרה נוספת של זריקות .מאחר ולת. נמאס מהזריקות אך לא מצא פתרון קונבנציונאלי אחר , פנה אלי . מאחר ובבדיקות נמצא כי למעשה אין נזק פיזיולוגי אלא חולשה של הגוף כמערכת שלמה .

טיפול

לשחר ניתנה דיאטה המכילה כמויות גדולות של חומצת שומן מסוג אומגה – 3 , חומצה זו מסייעת לפעילות פרוסטה גלנדינים מפחיתי דלקת . בעת שהגוף אינו מקבל מספיק מחומצת שומן זו , היא מופנית קודם כל לממברנות התאים . בנוסף הוצאו מן הדיאטה כל השמנים הצמחיים (פרט לשמן זית ושמן קוקוס) שמנים צמחיים כגון : קנולה , סויה , תירס ,חמניות וכו' מכילים הרבה חומצות שומן מסוג אומגה – 6 , אשר מסייע לפרוסטגלנדינים מעוררי דלקת . בנוסף לדיאטה , ניתנה המלצה לתוסף כורכום שהינו בעיקר אנטי דלקתי ומפחית כאב , אומגה – 3 המבוסס על פלנקטון (מוצר צמחי המכיל EPA ו DHA ) ופרוביוטיקה ע"מ להעצים את יכולת הספיגה של הגוף .

תוצאה

כבר למחרת היום השתפר מצבו (כנראה אפקט הפלסבו) ומאז הלך והשתפר , עד להעלמות הכאב לחלוטין . מאז אין לא כאבים . כאשר אינו מקפיד על ההוראות ובמיוחד לאחר מאמץ גדול , חוזרים הכאבים , אך נעחמים כהרף עין עם החזרה להקפדה על הדיאטה .

שיגדון – גאוט

כ.ה. בן 47 סובל משיגדון במצב אקוטי ,

תשאול

כ.ה. התאלמן לאחרונה ומטפל לבד בשלוש בנות . עו"ד במקצועו ומשתכר כהלכה , אך נמצא בחוב גדול בעקבות טיפולים יקרים בארץ ובחו"ל במאמץ להצילה .התמכר לאלכוהול אך הצליח להגמל . אינו פעיל פיזית עקב לחץ גדול בעבודתו . שותה הרבה קפה .תזונתו מבוססת על מסעדות שונות , כאשר המנה המועדפת היא סטייק .תשוקה למתוק , צורך הרבה שוקולד וקינוחים , למרות זאת לא סובל מעודף משקל .

אבחנה

מערכת עיכול במצוקה הנובעת מאכילה לחוצה , בלתי מזינה ומסייעת לחולי .

טיפול

לטיפול שני פנים , אחד שיפור התזונה והשני , שימוש בתוספי מזון ע"מ להקל מידית על הכאבים והתפקוד ולאחר מכן שמירה על בריאות . מזון : להפסיק במידית שתית אלכוהול וקפה ,לצרוך ירקות ופירות המכילים סיבים ,לצמצם צריכת חלבון כולל קיטניות , ניתן לצרוך דגנים , אך ורק במצבם המלא (אורז מלא , חיטה מלאה וכו') . יש לשתות הרבה מים , לפחות 4 ליטר ביום . * תוספי מזון למצב האקוטי * כורכומין לונג וידה – כמוסה אחת 4 פעמים ביום . * אומגה – 3 - 2 כמוסות 3 פעמים ביום (בסה"כ 3,000 מ"ג EPA + DHA) . * ויטמין C - 2 טבליות 3 פעמים ביום (1,000 מ"ג בכל טבלית סה"כ 6 גרם ביום) .* ברומלין+קוורציטין – 1 כמוסה פעמיים ביום (500 מ"ג כל כמוסה) .* תוספים במצב כרוני, כוכומין – כמוסה אחת ביום ., אומגה – 3 – 2 כמוסות ביום .

תוצאה

לאחר שבועיים , חזר לתפקוד מלא .מאז הקפיד על הוראות התזונה וחזר לשתות קפה .במשך 16 החודשים מאז , לא היו יותר התקפות